« червня 2018 »

Зараз: 2018-06-22 18:43

Льон - квітка полісся

Мета:

Навчальна: ознайомити дітей з процесом вирощування льону, виготовлення полотна.

Розвивальна: продовжувати формувати у дітей аналітичне мислення, використовуючи метод системного аналізу (системний оператор). Збагатити словник словами: льон, Полісся, сніп, кужіль, волокно, ткати.

Творча: розвивати творчу уяву, фантазію дітей при створенні моделі плаття (сорочки) за методом морфологічного аналізу (морфологічного ящика).

Виховна: виховувати повагу до людей, що вирощують льон, інтерес до народної творчості, любов до рідного краю.

Матеріал: український національний одяг, насіння льону, лляні нитки, полотно різного виду, системний оператор з набором ілюстрацій, таблиці морфологічного ящика, предмети виготовлені з льону, папір, прості олівці.

Хід заняття

(Вихователь одягнутий в український національний одяг. Групова кімната прикрашена виробами з льону).

Вихователь: Діти чи подобається вам моя сорочка? Ця сорочка залишилася мені на згадку від бабусі! А хочете дізнатись історію цієї сорочки? (Так)

- Тоді вмощуйтесь зручніше і слухайте.
Послухайте, любі діти,
Що дівчатка скажуть.
Про свою рідненьку неньку
Добру, милу голубоньку.
Хай вони розкажуть.
Розкажуть, із чого мати
Шила сорочки,
Як за теє вірно люблять
І милують, і голублять
Її діточки.
- Діти, в якому місті ми живемо? (В Рівному)
- А де розташоване Рівне? (на Поліссі)

Вихователь: Ми живемо на Поліссі, яке є батьківщиною льону. Поліська земля багата на вологу і придатна для великих врожаїв льону. Він росте високим, ще його називають льон-довгунець. А щоб нам краще познайомитись з цією рослиною, як вона виростає і що з неї виробляють, давайте ввімкнемо наш чарівний екран.

(Визначення системи).
-        А ось і льон квіточка. Цвіт льону голубий, подібний до квіточки незабудки. А що ще буває такого кольору? (Морська хвиля, небо)
-        На що подібне поле, на якому росте льон? ( На небо голубе, на море).
(Визначення над системи)
-        Так, льон сходить дуже густо, тому що його насіння дуже дрібненьке, а тому його треба прополювати від бур’яну, щоб було легше рвати. І коли льон зацвітає, поле, на якому він росте, нагадує голубе небо або море.
-        А чи знаєте, з яких частин складається льон?
(Визначення над системи)
-        Що знаходиться в землі? (корінь)
-        Яке стебло в льону? (пряме, високе, тонке)
-        Які листки? (продовгуваті, світло-зелені)
-        А яка квітка? (ніжно-голубі пелюстки і жовта серединка).
-        А як льон виростає?
(Визначення минулого системи)
Мати весною рано вставала
В полі дві грядки прокопала
На тих грядочках рівненьких
Посіяла льон дрібненький
(дитина читає рядка вірша)
-        Щоб виріс льон, треба посіяти його насіння в землю.
Розгляньте це насіння. Яке воно?
(Діти розглядають насіння льону).
-        А коли насіння попаде в удобрену і зорану раніше землю, то
Став дощ рясненький накрапати
Став льон дрібненький підростати
Виріс до літа льон буйненький
Та й зацвів цвітом голубеньким
(Визначення минулого надсистеми)

Вихователь: Навесні всі люди чекають рясного дощику. Як ви думаєте, чому потрібен дощ навесні? (Щоб все гарно сходило і підростало).

-        Тому український народ прославляв дощ у віршах, піснях, прислів’ях.
-        Як називаються коротенькі вірші, які складає народ? (Потішки)
-        А хто з вас знає потішки про дощ?
(Діти розказують українські потішки про дощ „Іди, іди дощику” інші)
-        Цілу весну, літо ріс льон. Дощ його поливав, сонце гріло, відцвіла квітка льону і на її місці з’явилася голівка, схожа на чашечку.
(Визначення минулого підсистеми)
-        Льон повністю дозрілий. Коли його збирають на полі, його зв’язують в снопи. Ці снопи певний час стоять на полі, поки голівки повністю не будуть сухі.
(Визначення майбутнього системи)
-        Потім можна його обмолотити. Коли льон обмолотять, залишаються одні стебла. І снопики стебел розстелять на траві. На них іде дощ, світить сонце, вони набувають ось такого вигляду.
(Визначення майбутнього надсистеми)
-        У цих стеблах сухих є волокно. Давайте спробуємо зробити волокно з сухої стеблини. Їх треба старанно потерти в руках. (Діти труть в руках сухі стеблини льону, вихователь читає вірш)
А зимою вже мати кужіль пряла,
На веретенце нитки збирала.
А з веретенця у клубочки
Із клубочків у красночки
-        Багато волокон, зібраних в один моток, називають кужіль. (Діти розглядають кужіль)
-        Тепер з цього волокна можна прясти нитки.
(Визначення майбутнього підсистеми)
(Вихователь роздає дітям нитки)
-        Спробуйте нитку розрівняти. Яка вона? (Міцна)
-        Бачите яке м’яке волокно, а з нього виходить така міцна нитка.
-        А що ж далі з цих ниток роблять?
На кросна нитки мати навивала
Білі полотна тонкі ткала.
Виткала мати довге полотен це
І сховала в скрині в комірчині.
-        Ткали колись з ниток на спеціальному верстаті ось таке полотно.
(Вихователь дає дітям розглянути шматок старовинного домотканого полотна)
-        А ось так виглядав спеціальний верстат
(Розгляд ілюстрацій)
-        А в наш час на чому тчуть полотно? (На великих верстатах на льонокомбінатах)
(Розгляд ілюстрацій)
-        Діти, а чи знаєте, що виготовляють з лляного полотна, з ниток льону? (Сорочки, постільну білизну, рушники, килими, різноманітні іграшки, прикраси)
(Діти розглядають речі, виготовлені з льону)
Льон дуже корисна рослина. Тканина, виготовлена з льону легко пропускає повітря, і тому в одязі з льону влітку ніколи не спекотно.
-        А чи не хочете ви собі створити модель плаття (сорочки)?

(Діти створюють модель плаття для дівчаток, або сорочечки для хлопчиків за методом морфологічного аналізу (морфологічної скриньки)

Вихователь: Діти, у вас усіх вийшли чудові моделі одягу. Я пропоную їх вислати в ательє, щоб там пошили такий одяг, який створили ви.
(Вихователь збирає роботи дітей, вложує в конверт і підписує адресу).