Анонс новин

« грудня 2018 »
ПН ВТ СР ЧТ ПТ СБ НД
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            

Наше життя

Гордість закладуmod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterСьогодні137
mod_vvisit_counterВчьора195
mod_vvisit_counterЦього тижня137
mod_vvisit_counterМинулого тижня2076
mod_vvisit_counterЦього місяця2621
mod_vvisit_counterМинулого тижня8735
mod_vvisit_counterВсіх491213

Online (20 хвилин тому): 3
Ваш IP: 18.212.93.234
,
Зараз: 2018-12-10 13:58

Правова освіта МКМР

 

МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ

01135, м. Київ, проспект Перемоги, 10, тел. (044) 486-24-42, факс (044) 236-10-49, ministry@mon.gov.ua

 

від 19,11.2010 _1/9-838__

від ___ на №

Міністру освіти і науки Автономної Республіки Крим, начальникам управлінь освіти і науки обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій

 

Про рекомендації Всеукраїнської

міжвідомчої координаційно-методичної

ради з правової освіти населення

 

Міністерство освіти і науки надсилає для використання в роботі рекомендації Всеукраїнської міжвідомчої координаційно-методичної ради з правової освіти населення, прийняті на засіданні 5 жовтня в м. Києві.

Додатки:

  •  
    1. Рекомендації “Правоосвітня робота Головного управління юстиції у м. Києві у напрямі профілактики дитячої злочинності та бездоглядності, як засіб формування правової культури та правової свідомості громадян”.

    2. Рекомендації “Надання безоплатної правової допомоги населенню та участь у цьому процесі студентської правничої молоді, як пріоритет у роботі Головного управління юстиції у Київській області”.

Додаток: на 21 арк.

 

Заступник Міністра І.П. Зайцева

Додаток 1

до листа МОН

від 19.11.2010 № 1/9-838

 

 

ВСЕУКРАЇНСЬКА

МІЖВІДОМЧА КООРДИНАЦІЙНО-МЕТОДИЧНА

РАДА 3 ПРАВОВОЇ ОСВІТИ НАСЕЛЕННЯ

 

Міністерство юстиції України

01025, м. Київ,

провулок Рильський, 10

 

 

РЕКОМЕНДАЦІЇ

 

місто Київ 5 жовтня 2010 p.

 

 

«Правоосвітня робота Головного

управління юстиції у м. Києві

у напрямі профілактики дитячої

злочинності та бездоглядності,

як засіб формування правової культури

та правової свідомості громадян»

 

 

Всеукраїнська МКМР з правової освіти населення відзначає.

 

Країна іде шляхом модернізації соціально-економічних і правових відносин. Успіх у цій справі може забезпечити вдосконалення законодавства і державного управління, прийняття кожним громадянином правових інновацій, високий рівень правової культури усіх громадян і, насамперед, підростаючого покоління.

В Україні склалась непроста ситуація саме з цією найбільш вразливою категорією населення.

Підлітковий період ? один із найважчих періодів розвитку особистості, який характеризується потребою у звільненні з-під контролю і опіки дорослих, протестом проти встановлених правил і порядків, спрямованістю до незалежності, самостійності і утвердженні себе як особистості. В цьому віці у 7 разів збільшується кількість негативних вчинків, і у 40 разів зростає кількість невмотивованих вчинків.

Найкриміногеннішим віковим періодом є 16-17 років ? у цьому віці підлітками вчиняється до 62 % злочинів від загальної кількості. Разом з цим, немає певних обмежень чи виключень в залежності від соціального статусу неповнолітніх злочинців ? ними стають як безпритульні (без батьківської опіки та постійного місця проживання), вихідці із неблагополучних сімей, так і вихідці із цілком педагогічне та матеріально благополучних сімей.

Повсякчас неповнолітні слабо усвідомлюють, що їх повсякденні вчинки мають правову оцінку, що право, закони супроводжують людину все її життя, щоб уміло і правильно користуватись своїми правами й добре виконувати свої обов'язки, не порушуючи прав і законних інтересів інших, треба знати закони. Звичайно, у дитячому віці неможливо знати детально усі закони. Але основне, що стосується дітей, вони повинні знати. Тобто те, що є протиправним вчинком чи злочином, яка і з якого віку законодавством встановлюється відповідальність за їх скоєння та в яких випадках відповідальність за дії дітей несуть їх батьки.

Таким чином, правовий нігілізм, низька правова культура, недотримання й порушення законів ? ці категорії є домінуючими серед значної кількості неповнолітніх громадян України. Росте число злочинів, які здійснюються підлітками. Також значну кількість становлять адміністративні правопорушення, які не підлягають об'єктивному підрахуванню.

З метою подолання та упередження правопорушень у загальноосвітніх навчальних закладах міста Києва створені та діють ради профілактики, працюють постійно діючі семінари-практикуми для класних керівників. Систематично проводяться тижні правових знань, “круглі столи” за участю представників органів юстиції, здійснюються виїзні рейди, під час яких читаються лекції, проводяться бесіди з молоддю на правову тематику та організовуються семінари з представниками молодіжних громадських організацій.

Для соціального захисту дітей та їх правового інформування і виховання управліннями юстиції спільно зі службами у справах неповнолітніх, управлінням освіти здійснюються перевірки дотримання в загальноосвітніх навчальних закладах вимог Закону України “Про освіту”, вивчення стану виховної та профілактичної роботи з неповнолітніми. Працівники органів юстиції спрямовують свою роботу, насамперед, на практичну допомогу педколективам, роз'яснення викладачам питань чинного законодавства стосовно прав та обов'язків неповнолітніх, належного ведення виховної та профілактичної роботи.

Свою позитивну роль в напрямку запобігання дитячій бездоглядності та злочинності серед неповнолітніх відіграють цивільно-правові ігри, такі як “Брейн-ринг”, “Кращий правознавець”, які розраховані на учнів загальноосвітніх навчальних закладів.

Одним із негативних аспектів зростання дитячої бездоглядності та безпритульності є погіршення матеріального благополуччя дорослої частини населення; збільшення кількості безробітних; зневажливе ставлення батьків до виховання дітей; загострення соціальних суперечок між дітьми та батьками тощо. У зв'язку з цим проблема здобування грошей для дітей вулиці є найголовнішою. За статистикою: кожна п'ята дитина заради отримання грошей вчиняє крадіжку та реалізовує крадене.

Однією зі складових правового виховання є профілактична робота щодо попередження бездоглядності, правопорушень, злочинності та інших негативних явищ серед дітей. А це ціла система заходів виховного, правового, соціально-культурного характеру, які в місті Києві спільно реалізовуються Головними управліннями юстиції, освіти і науки, культури і мистецтва, взаємодії з засобами масової інформації та громадськістю, МВС України в м. Києві, управлінням у справах сім'ї та молоді, міським Центром соціальних служб для молоді. Службою у справах дітей. Київським міським педагогічним університетом ім. Б.Д.Грінченка, громадськими організаціями.

З метою підвищення рівня правової культури та профілактики правопорушень, злочинності проведено комплекс правоосвітніх заходів, найбільш масштабними та різноплановими з яких є Тижні правових знань.

В рамках проведення міського Тижня правових знань ? «Діти в Україні мають права», що проводився згідно плану роботи Київської міської МКМР з правової освіти населення на 2010 рік, проводилися бесіди, лекції, “круглі столи” в начальних закладах столиці та бібліотеках району, а також брейн-ринги та праві ігри.

Головним управлінням культури і мистецтв з метою сприяння формуванню правової свідомості дітей, підлітків та молоді до репертуару дитячих театрів включено вистави правоосвітнього спрямування, здійснено показ документальних кінострічок та художніх фільмів на правову тематику.

В Центральній бібліотеці ім. Т.Г. Шевченка для дітей м. Києва, Публічній бібліотеці ім. Лесі Українки, Міській спеціалізованій молодіжній бібліотеці “Молода гвардія” проведено ряд правоосвітніх заходів ? “круглі столи”, літературні бесіди-огляди, години інформації, дні інформації ? “Права дитини та молоді в українському законодавстві”, “Великі права маленької людини”, “Знай свої права кожного дня”, а також оформлено книжкові полиці ? “Видатні юристи України”, “В центрі уваги ? права людини”, виставки матеріалів ? “Кодекси законів ? це кодекси життя”, голосні читання правових документів з обговоренням «Це необхідно знати кожному» тощо.

В дитячих спеціалізованих кінотеатрах м. Києва: «Алмаз», «Пролісок», «Промінь», ім. Чапаєва, «Факел», «Салют», «Старт» проводились тематичні заходи з виступами спеціалістів-фахівців та організовувалися зустрічі з працівниками правоохоронних органів, юристами з обов'язковим переглядом фільмів на морально-правову тематику: «Україна: релігія і горизонти», «Весняні пустуни», «Що у Сеньки було?», «Я поспішаю затримайте мене», «Крок до прірви», «Вир», «Тиха епідемія», «Паління», «Шкідливі звички та Ваше здоров'я», «Ви відповідаєте за своє здоров'я», «Колискова для брата», «Шантажист», «Визнати винним», «Притулок для неповнолітніх», «Я ? проти», «Прорив», «Під небом голубим», «Погань», «Адвокат», «Без турбот», «Пастка», «Крадіжки», «Кишенькові гроші» тощо.

Свою позитивну роль в напрямку запобігання дитячій бездоглядності та злочинності серед неповнолітніх відіграють правові ігри, «Дні відкритих дверей», правові вікторини, лекції, бесіди та інші правоосвітні заходи.

Головним та районними управліннями юстиції міста Києва протягом 2009 року проведено 425 правоосвітніх заходів, у І півріччі 2010 року ? 226, зокрема: зустрічі, лекції, бесіди та «круглі столи» з учнівською молоддю на теми: «Що таке правомірна поведінка?», «Права та відповідальність неповнолітніх», «Кримінальна відповідальність неповнолітніх», «Адміністративна відповідальність неповнолітніх», «Злочин і кара», «Права та обов'язки дитини», «Культура поведінки молодої людини», «Злочин та види кримінального покарання», «Права та обов'язки батьків по вихованню, розвитку та утриманню дитини», правові ігри, брейн-ринги, вікторини ? «Відповідальність неповнолітніх», «Юний правознавець», «Подорож країнами Закону, Права і Моралі», «Право і Закон», «Права та обов'язки», «Держава та право», «Чи знаєш ти?» тощо.

З метою підвищення правової культури молоді міста Києва, ознайомлення з історією та діяльністю органів юстиції столиці, зміцнення поваги до права у травні та грудні 2009 року за ініціативи Головного управління юстиції у м. Києві в столиці проходили Дні відкритих дверей органів юстиції. Працівники Головного та районних управлінь юстиції міста Києва та їх структурних підрозділів ознайомили учнівську молодь з основними напрямками діяльності та повноваженнями органів юстиції столиці. Проведення вище зазначених заходів також сприяло підвищенню правових знань молоді, зацікавленості у вивченні правових норм.

З метою реалізації Указу Президента України «Про відзначення 295-ї річниці та підготовку заходів до 300-ї річниці прийняття Конституції гетьмана Пилипа Орлика» 24 березня 2010 року Головним управлінням юстиції у м. Києві спільно з Головним управлінням освіти і науки. Координаційною радою молодих юристів міста Києва проведено Київський міський відбірковий турнір Всеукраїнського правового турніру серед учнів загальноосвітніх навчальних закладів, присвячений 300-й річниці прийняття Конституції гетьмана Пилипа Орлика. Перемогу у відбірковому турі отримала команда Дніпровського району м. Києва, яка згодом виборола перемогу і у Всеукраїнському правовому турнірі серед учнів загальноосвітніх навчальних закладів, присвяченому 300-й річниці прийняття Конституції гетьмана Пилипа Орлика.

Відповідну роботу щодо запобігання дитячій бездоглядності, безпритульності, профілактики правопорушень та покращення становища дітей столиці проводить Служба у справах дітей міста Києва.

Службою у справах дітей міста Києва регулярно проводяться бесіди, лекції, інтерактивні заняття з правової тематики для учнів загальноосвітніх шкіл та професійно-технічних навчальних закладів столиці. Так, за поточний період 2010 року для учнів вищезазначених закладів проведено бесіди на такі теми: «Робота служби у справах дітей щодо попередження правопорушень та злочинів серед дітей», «Кримінальна відповідальність неповнолітніх», «Профілактика жорстокого насилля над дітьми», «Адміністративна та кримінальна відповідальність батьків за належне виховання дітей», «Як не стати жертвою злочину», «Профілактика негативних явищ серед молоді», «Основні завдання міліції», «Порядок дії особи, яку затримали працівники міліції» тощо.

З метою попередження негативних явищ у підлітковому середовищі, профілактики правопорушень, бездоглядності та безпритульності у дитячому середовищі проведено наради: з працівниками кримінальної міліції у справах дітей, управлінням освіти, центром соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді з питань організації профілактичної роботи щодо попередження правопорушень серед неповнолітніх та насильства в сім'ї; з педагогами-організаторами правових клубів з питань ? «Методика проведення виховних заходів, спрямованих на формування свідомого громадянина», а також “круглі столи”, де розглядалися питання щодо протидії вживання дітьми алкоголю та наркотичних речовин і профілактики правопорушень серед дітей.

З дітьми, про яких надійшли повідомлення з правоохоронних органів, Службами у справах дітей проводяться змістовна виховна профілактична робота, спрямована на соціальну адаптацію дітей та недопущення їх повернення на злочинний шлях, а саме: обстеження житлово-побутових умов проживання дітей, проведення профілактичних бесід, контроль за зайнятістю дітей.

В підліткових клубах за місцем проживання проводиться систематична виховна і профілактична робота з дітьми та їх батьками, в тому числі за тематичними напрямками: профілактика бездоглядності, правопорушень.

Значна робота у напрямку попередження дитячої злочинності та бездоглядності проводиться навчальними закладами, де учні одержують необхідні правові знання, як під час навчального процесу (Основи правознавства. Основи безпеки життєдіяльності, тощо), так і у позаурочний час (тематичні місячники, декади, тижні правових знань; конкурсні та предметні олімпіади; лекції, конференції, диспути, «круглі столи», створення правових клубів тощо).

Питання стану правової освіти і виховання в загальноосвітніх навчальних закладах столиці обговорювалося на колегії Головного управління освіти і науки, під час якого було розглянуто моніторингове дослідження, проведене Центром моніторингу столичної освіти.

Метою дослідження було вивчення організації правової освіти й виховання в загальноосвітніх навчальних закладах міста Києва, оскільки формування високої правової культури в суспільстві неможливе без запровадження ефективної правової освіти і правового виховання в навчально-виховному процесі в загальноосвітніх навчальних закладів.

Одним із завдань дослідження було визначити заходи профілактики правопорушень серед учнів навчальних закладів, вивчити стан дотримання прав дітей, проаналізувати обізнаність учасників навчально-виховного процесу у загальноосвітніх навчальних закладах із законодавчими актами, що можуть бути використані для захисту прав дітей.

Результати моніторингового дослідження показали, що: більшість учасників дослідження обізнані із законодавчими актами щодо захисту прав дітей; прагнуть поглиблювати свої знання з цього питання і знають, куди потрібно звертатися в разі порушення своїх прав. Загалом учні визнають верховенство права і є законослухняними громадянами, навчаються відстоювати власні права, але недостатньо поінформовані про роботу дитячих або молодіжних організацій, шкільних органів самоврядування; найнезахищенішими в нашому суспільстві є бездоглядні й безпритульні діти, їхні права порушуються найчастіше. Серед прав дітей найчастіше порушується право на якісну медичну допомогу, права учнів у загальноосвітніх навчальних закладах порушуються рідше; у загальноосвітніх навчальних закладах міста Києва систематично проводиться профілактична робота з питань прав людини. Це бесіди з учнями та їхніми батьками, виставки учнівських плакатів, газет, зустрічі з представниками правоохоронних органів, дні та тижні правових знань, ознайомлення з видами відповідальності за правопорушення, лекції та семінари з роз'яснення чинного законодавства України, виставки книжок і періодичних видань, перегляд та обговорення кінофільмів із правової тематики, юридичні консультації тощо.

 

На підставі викладеного, Всеукраїнська МКМР з правової освіти населення рекомендує:

 

Міністерству України у справах сім'ї, молоді та спорту, Міністерству освіти і науки України, Міністерству внутрішніх справ України:

 

1. Проводити профілактичні заходи з метою профілактики та запобігання негативним проявам серед неповнолітніх, забезпечення виявлення дітей, які вчиняють правопорушення або стали жертвами злочинної діяльності дорослих.

 

2. Забезпечити випуск телефонного довідника для учнів навчальних закладів про управління, служби, які займаються питаннями неповнолітніх.

 

3. Сприяти розвитку мережі притулків для неповнолітніх, центрів соціально-психологічної реабілітації та приймальників-розподільників для неповнолітніх.

 

4. Сприяти розширенню мережі молодіжних правових клубів.

 

5. Залучати підлітків, схильних до правопорушень, до безпосередньої участі у проведенні громадських заходів.

 

Міністерству освіти і науки України:

 

1. З метою моделювання життєвих ситуацій та подальшого створення можливостей для захисту учнівською молоддю своїх прав сприяти впровадженню у навчально-виховний процес інноваційних технологій, інтерактивних форм і методів викладання правознавства із залученням до цієї роботи представників виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, юстиції, правоохоронних та судових органів.

 

2. Організувати тематичні семінари з вчителями з питань підвищення рівня правової культури молоді, профілактики та запобігання негативним проявам серед дітей та молоді.

 

3. Провести в навчальних закладах засідання “круглого столу” за участю старшокласників, учителів та науковців з проблем правової освіти учнівської молоді.

 

Міністерству культури і туризму України:

 

1. Здійснювати у дитячих кінотеатрах демонстрацію фільмів, спрямованих на профілактику дитячої злочинності та забезпечити їх перегляд учнями загальноосвітніх шкіл.

 

2. Провести правоосвітні тематичні заходи для учнів загальноосвітніх шкіл та професійно-технічних навчальних закладів, спрямовані на попередження правопорушень та злочинів серед молоді.

 

Міністерству внутрішніх справ України:

 

1. Проводити профілактичну роботу серед учнівської молоді щодо попередження правопорушень, особливу увагу приділяти роботі з дітьми із малозабезпечених, неблагополучних сімей, дітьми-сиротами та підлітками, схильними до скоєння правопорушень.

 

2. Забезпечити широке висвітлення в засобах масової інформації матеріалів, спрямованих на подолання насильства та жорстокості серед дітей та молоді.

 

Головному управлінню юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, головним управлінням юстиції в областях, мм. Києві та Севастополі, обласним міжвідомчим координаційно-методичним радам з правової освіти населення:

 

1. Провести тематичні семінари, бесіди та лекційно-тренінгові заняття для батьків та учнів різних вікових груп щодо профілактики правопорушень серед дітей та молоді.

 

2. Залучати до правовиховної, правоосвітньої та профілактичної роботи молодіжні громадські організації.

 

3. Підготувати та розповсюдити серед навчальних закладів методичну літературу, пам'ятки, буклети щодо профілактики та запобігання негативним проявам серед дітей та молоді.

 

4. Надавати методичну допомогу педагогічним колективам з метою роз'яснення питань чинного законодавства стосовно прав та обов'язків неповнолітніх.

 

Контроль за виконанням рекомендацій покласти на заступника Голови Всеукраїнської міжвідомчої координаційно-методичної ради з правової освіти населення Л.М. Горбунову.

 

 

 

Голова Всеукраїнської міжвідомчої

Координаційно-методичної ради

З правової освіти населення О.В. Лавринович

Додаток 2

до листа МОН

від 19.11.2010 № 1/9-838

 

 

ВСЕУКРАЇНСЬКА

МІЖВІДОМЧА КООРДИНАЦІЙНО-МЕТОДИЧНА

РАДА 3 ПРАВОВОЇ ОСВІТИ НАСЕЛЕННЯ

 

 

Міністерство юстиції України

01025, м. Київ,

провулок Рильський, 10

 

 

РЕКОМЕНДАЦІЇ

 

місто Київ 5 жовтня 2010 р.

 

«Надання безоплатної правової допомоги

населенню та участь у цьому процесі

студентської правничої молоді, як пріоритет

у роботі Головного управління юстиції

у Київській області»

 

Всеукраїнська МКМР з правової освіти населення відзначає.

 

Формування засад громадянського суспільства, розбудова демократичної, правової держави безпосередньо пов'язані з нагальною потребою підвищення правової культури населення, створення умов для набуття широкими верствами населення правових знань та навичок у їх застосуванні.

Закріплені в міжнародних актах права людини є найціннішим надбанням правового суспільства, серед яких і право кожної людини на правову допомогу, а у випадках, передбачених законом, ? на безоплатне надання такої допомоги. Міжнародні акти, зокрема Міжнародний Пакт громадських і політичних прав та Конвенція про захист людини і основоположних свобод, передбачають обов'язок держави забезпечити безоплатну та ефективну правову допомогу.

Разом з тим, не існує чітких міжнародних стандартів, які б визначали конкретну систему надання безоплатної правової допомоги. Кожна країна має підібрати рішення і підходи, які відповідають її можливостям та забезпечують потреби людей, створити ту систему безоплатної правової допомоги, яка їй видається найбільш дієвою.

На законодавчому рівні Конституцією України у ст. 59 передбачено:

«Кожен має право на правову допомогу. У випадках, передбачених законом, така допомога надається безоплатно».

Ключовим у становленні системи якісної правової допомоги є прийняття Закону України «Про безоплатну правову допомогу», який на сьогодні Верховною Радою України прийнято у першому читанні за основу.

Розроблення Закону передбачено взятими Україною зобов'язаннями, що випливають з її членства в Раді Європи (на виконання Указу Президента України від 20 січня 2006 року № 39 «Про План заходів із виконання обов'язків та зобов'язань України, що випливають з її членства в Раді Європи»).

Законом пропонується визначити підстави і порядок надання безоплатної правової допомоги, суб'єктів надання безоплатної правової допомоги, державні гарантії щодо надання такої допомоги, повноваження органів виконавчої влади у зазначеній сфері, порядок оскарження рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їх посадових та службових осіб з питань надання безоплатної правової допомоги та інше.

Загальні принципи формування і функціонування системи безоплатної правової допомоги в Україні, а також повного або часткового фінансування правової допомоги за рахунок коштів державного бюджету встановлюються Концепцією формування системи безоплатної правової допомоги в Україні, схваленою Указом Президента України від 09 червня 2006 року № 509.

Сьогодні робляться перші кроки для створення досконалої і ефективної моделі надання цієї допомоги.

Значна роль у забезпеченні реалізації державної правової політики розвитку правової інформатизації, формуванні у громадян правового світогляду належить органам юстиції

Головним управлінням юстиції у Київській області одним із пріоритетів своєї діяльності на 2010 рік визначено формування системи безоплатної правової допомоги.

Основна мета реалізації пріоритету ? створення дієвого механізму реалізації конституційного права кожного на правову допомогу, належне виконання Україною її міжнародних зобов'язань у сфері прав людини, запровадження європейських стандартів у сфері надання правової допомоги та доступу до правосуддя.

Основним засобом реалізації зазначеного пріоритету є забезпечення Головним управлінням юстиції у Київській області, районними, міськими, міськрайонними управліннями юстиції роботи мережі правових громадських приймалень, яких в області діє 31 та 35 пересувних консультативних пунктів, вжиття заходів щодо покращення організації їх діяльності.

Робота громадських приймалень як при Головному управлінні так і при територіальних управління юстиції Київської області скеровується у напрямку надання вичерпної обґрунтованої безоплатної правової допомоги широким верствам населення.

Станом на 1 вересня 2010 року правовою громадською приймальнею Головного управління юстиції у Київській області надано 112 юридичних консультацій. Територіальними управліннями юстиції Київської області надано роз’яснення 2321 громадянину та 416 консультацій надано під час здійснення прийомів у громадських приймальнях, що діють при місцевих органах влади.

Працівниками Головного управління юстиції у Київській області, територіальних управлінь юстиції надаються письмові відповіді громадянам з роз’ясненням чинного законодавства. 723 громадянам надано допомогу у складанні процесуальних документів.

Консультації надаються з усіх галузей права: цивільного, пенсійного, спадкового, адміністративного, сімейного, житлового, трудового та ін. Найбільше питань у громадян області виникає з питань земельного законодавства.

З метою організації широкої роз’яснювальної роботи з питань земельного законодавства, Головним управлінням юстиції у Київській області розроблено низку методичних рекомендацій, що надіслані до територіальних управлінь юстиції для опрацювання та використання в роботі. На шпальтах обласної газети «Київська правда» систематично друкуються правороз’яснювальні аналітичні матеріали у галузі земельного права. Для юристів області проводяться семінари-навчання за участю фахівців Державного комітету із земельних ресурсів України та Головного управління Держкомзему у Київській області.

Для забезпечення дотримання етичних норм, толерантності та ввічливості у спілкуванні з особами, які звертаються до громадської приймальні за консультативно-правовою допомогою, в приміщеннях управлінь юстиції Київської області розміщено «Скриньку відгуків та пропозицій» та «Журнал відгуків та пропозицій щодо роботи правової громадської приймальні».

Крім того, у Київській області забезпечується робота пересувного Консультативного центру з правової освіти населення. Так, за участю представників Головного управління Пенсійного фонду в Київській області, Головного управління праці та соціального захисту населення Київської обласної державної адміністрації, Головного управління Держкомзему у Київській області проведено виїзди до Переяслав-Хмельницького, Бориспільського, Броварського, Києво-Святошинського, Васильківського районів, під час яких надано 45 консультацій.

Під час роботи центру громадянам надаються консультації з питань пенсійного, земельного, цивільного законодавства України шляхом вивчення питання по суті звернення та роз’яснення його правової сторони у день звернення особи до Консультативного центру.

У районах Київської області діє 33 виїзні консультативні пункти. Станом на 01 вересня 2010 року районними, міськими та міськрайонними управліннями юстиції забезпечено здійснення 228 виїздів консультативних пунктів під час яких надано 1210 консультацій.

З метою забезпечення міжвідомчої інтеграції, у питанні надання безоплатної правової допомоги громадянам, працівники органів юстиції Київщини беруть участь у роботі правових громадських приймалень, що створені при органах виконавчої влади та органах місцевого самоврядування (всього у регіоні діє 27 таких приймалень). В переважній більшості такі приймальні створюються при районних державних адміністраціях, міськвиконкомах, відділах внутрішніх справ, управліннях агропромислового розвитку, відділах земельних ресурсів, відділах освіти і науки, управліннях праці та соціального захисту населення, управліннях Пенсійного фонду України, державних податкових інспекціях, центрах зайнятості тощо.

Зазначеними установами систематично здійснюється аналіз звернень громадян, що надходять до громадських приймалень. З найбільш поширених питань надаються роз’яснення у засобах масової інформації.

Громадські приймальні, які створені при органах виконавчої влади та органах місцевого самоврядування, утворюються наказами відповідної установи та діють на підставі положень. Мета їх діяльності ? сприяння забезпеченню правового захисту конституційних прав, свобод та інтересів громадян.

Територіальними управліннями юстиції у Київській області налагоджується співпраця між працівниками правових громадських приймалень. Одним з прикладів такої співпраці може слугувати забезпечення Броварським пересувним консультативним пунктом населення за допомогою комп'ютерної бази надавати допомогу з питань нарахування пенсій жителям району. До роботи правової громадської приймальні при Вишгородському районному управлінні юстиції залучаються помічник прокурора району, начальник юридичного відділу Вишгородської районної державної адміністрації, начальник оргвідділу районної ради, державний нотаріус.

Особлива увага приділяється людям з обмеженими фізичними можливостями, людям похилого віку. Заслуговує на увагу досвід проведення виїздів Консультативного центру правової освіти населення до інтернатних установ системи Головного управління праці та соціального захисту населення Київської області (геріатричних пансіонатів) з метою надання безкоштовної правової допомоги інвалідам, людям похилого віку області, які потребують догляду. Лише протягом другого півріччя 2009 року Головним управлінням юстиції у Київській області здійснено 4 виїзди, надано 11 консультацій.

Районними, міськими, міськрайонними управліннями юстиції з метою надання безкоштовної правової допомоги інвалідам, людям похилого віку, які потребують догляду та перебувають в територіальних центрах соціального обслуговування пенсіонерів та одиноких непрацездатних громадян області здійснено 50 виїздів консультативних пунктів, під час роботи яких надано 225 консультацій.

В сучасних умовах очевидним є те, що забезпечення високого рівня правової культури населення в цілому та нового покоління українських громадян може бути успішним за умови об'єднання зусиль держави, фахівців-юристів та громадськості.

Головним управлінням та територіальними управліннями юстиції Київської області налагоджена тісна співпраця з представниками неурядових організацій.

Зокрема, у роботі обласного пересувного консультативного центру правової освіти населення періодично беруть участь представники Київської обласної організації Союзу юристів України. Слід відзначити, що і на місцевому рівні представники зазначеної громадської організації долучаються до правоосвітньої роботи, зокрема, що стосується надання безкоштовних юридичних консультацій.

У Володарському районі Київської області районним управлінням юстиції спільно з відділенням спілки ветеранів Афганістану, благодійним фондом соціального розвитку «Оберіг Володарщини» забезпечується надання соціального супроводу громадянам, які потрапили в складні життєві обставини.

Білоцерківське міськрайонне управління юстиції співпрацює з Білоцерківським міськрайонним об'єднанням Всеукраїнського товариства «Просвіта» ім. Тараса Шевченка. Управлінням юстиції на адресу об’єднання надані матеріали для видання посібника на тему: «Правова освіта у навчальних закладах», «Прийомна сім’я». Налагоджена співпраця щодо надання через правову громадську приймальню юридичних консультацій.

Крім того, слід зауважити, що представники громадських організацій постійно залучаються до роботи в правових громадських приймальнях з надання безкоштовної правової допомоги малозахищеним верствам населення, які діють при органах виконавчої влади та місцевого самоврядування.

На основі іноземного досвіду у сфері надання безоплатної правової допомоги та аналізу умов і особливостей реалізації права на безоплатну правову допомогу в Україні, з метою апробації положень Концепції формування системи безоплатної правової допомоги, з 2007 року у місті Білій Церкві Київської області реалізується пілотний проект з надання безоплатної правової допомоги .

В рамках реалізації зазначеного проекту у 2007 році в м. Біла Церква створено Центр правових консультацій (Білоцерківська міська громадська організація «Правова Єдність») та Офіс громадського захисту (Білоцерківська міська громадська організація «Громадський комітет сприяння реалізації Конституційного права людини на правову допомогу»), які стали взаємопов'язаними складовими системи надання безоплатної правової допомоги ? первинної (надання правової інформації, правових консультацій та роз’яснень) і вторинної (складання процесуальних документів, захист від обвинувачення, представництво особи в судах та інших державних органах.

Офісом громадського захисту укладено угоду з Головним управлінням МВС України в Київській області про проведення експерименту з апробації організаційних форм надання безоплатної правової допомоги у кримінальних справах та досягнуто домовленості про співпрацю з транспортною міліцією, прокуратурою міста Біла Церква та Білоцерківського району.

Відповідно до вищевказаних угод, слідчі відділи інформують адвокатів Офісу про затримання громадян. Отримавши таке повідомлення, адвокат Офісу прибуває до міліції, де забезпечує дотримання права особи на захист.

Таким чином право громадянина на захист забезпечується на початковому етапі кримінального процесу.

До роботи в Офісі залучені 6 адвокатів та юрист. Всі працівники відібрані конкурсною комісією, пройшли відповідну методичну підготовку.

За весь період роботи в Офісі громадського захисту станом на 1 вересня 2010 року зареєстровано 1015 звернень: 208 звернень, де підзахисними є неповнолітні особи; 277 звернень, де підзахисними є особи з вадами здоров'я (СШД, відкрита форма туберкульозу, гепатит С, психічні вади та інше);

102 звернення, де підзахисними є жінки; 304 звернення, де підзахисними є особи раніше судимі.

За 2009 рік до Офісу надійшло 329 звернень, прийнято 304, за 1-е півріччя 2010 p. надійшло 185 звернень, прийнято 144.

За 2009 рік адвокати Офісу громадського захисту були присутніми при 80 затриманнях, що проводились працівниками міліції (79) та прокуратури (1), за перше півріччя 2010 року ? при 54.

Окремо слід зупинитися на якості роботи адвокатів. Так по закінченим адвокатами справам (2008 p., 2009 p. та 1-е півріччя 2010 p.) в більшості судом прийняті рішення, які не передбачають покарання у вигляді позбавлення волі: в 2008 p. в 73% зі 100% судом прийняті рішення не пов'язані з позбавленням волі і відповідно 27 % складають судові рішення, які передбачають покарання у вигляді позбавлення волі; в 2009 p. в 66% зі 100% судом прийняті рішення не пов'язані з позбавленням волі і відповідно 34 % складають судові рішення, які передбачають покарання у вигляді позбавлення волі, за 1-е півріччя 2010 p. в 72% зі 100% судом прийняті рішення не пов'язані з позбавленням волі і відповідно 28 % складають судові рішення, які передбачають покарання у вигляді позбавлення волі.

Якщо порівнювати загальну кількість справ, в яких адвокати Офісу досягли якісних показників за 2009 рік (114 справ) із загальною кількістю закінчених Офісом в суді і на досудовому слідстві в 2009 p. (246 справ), то це становитиме 46 відсотків, а за 1-е півріччя 2010 p. ця кількість становить 39 відсотків. (117 закінчених справ, з них 46 справ з досягненням якісних показників).

За сприяння міської влади та фінансової підтримки Міжнародного фонду «Відродження» у місті Білій Церкві забезпечено роботу Центру правових консультацій, за результатами якої мешканцям міста та району надається первинна правова допомога, що включає надання правової інформації, правових консультацій та роз'яснень.

За час діяльності Центру в м. Біла Церква (з вересня 2007 року) правову допомогу отримали 7867 осіб. У 2009 році надано допомогу 4099 громадянам.

Міських жителів звернулось 2784 осіб; жителів Білоцерківського району 1315 осіб.

В більшості випадків громадяни звертаються за юридичними консультаціями, зміст яких зводиться до надання правової допомоги та інформації з різних галузей права та сприяння захисту порушених чи оспорюваних прав, свобод та охоронюваних законом інтересів:

- юридичні консультації за різними галузями права;

- позовні заяви до місцевих судів (про встановлення юридичних фактів, про стягнення аліментів, про розлучення, про призначення опіки над дитиною чи особою, обмеженою у дієздатності, визнання договорів недійсними, стягнення заборгованості по заробітній платі);

- заяви, скарги, листи до органів влади, органів місцевого самоврядування, до власників підприємств за трудовими спорами, до ЖЕКів, комунальних господарств, до правоохоронних органів та прокуратури, установ щодо захисту права споживачів тощо;

- допомога в оформленні договорів при укладенні та розірванні договорів, тлумачення діючих договорів;

- складання апеляційних скарг, з них також за позовними заявами до адміністративних судів, що оформлювали юристи Центру;

- складання касаційних скарг, з них також у випадках за позовними та апеляційними заявами до адміністративних судів, що оформлювали юристи Центру.

Основну категорію осіб, що звертаються за правовою допомогою становлять вразливі верстви населення, які перш за все потребують захисту, а саме: пенсіонери, безробітні, громадяни, що користуються соціальними пільгами, працюючі особи, але рівень доходів яких не дозволяє звертатися за допомогою до приватних юристів (адвокатів).

Складовою вдосконалення правової освіти населення на шляху до формування правового світогляду є цілеспрямована правовиховна робота у дитячому та молодіжному середовищі із збереженням наступності у викладанні правових дисциплін протягом усього навчального процесу починаючи з дошкільного віку.

З метою попередження негативних проявів в учнівському та студентському середовищах Головним управлінням юстиції у Київській області та територіальними управліннями юстиції проводяться місячники, тижні правових знань, конкурси, вікторини, брейн-ринги, вечори запитань та відповідей, лекції, тощо. Організовуються диспути, „круглі столи”, рольові ігри, інформаційні години, зустрічі з працівниками правоохоронних органів, охорони здоров'я. Проведення цих заходів висвітлюється в місцевих засобах масової інформації.

Не залишається поза увагою учнівська молодь, зокрема діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування. Традиційно проводиться конкурс на кращого знавця права серед вихованців інтернатних закладів області (11 класів), зокрема з числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування.

Метою конкурсу є поглиблення серед молоді правових знань та навичок, формування правової культури учнів, впровадження сучасних форм і методів організації та здійснення правоосвітньої, правовиховної роботи та виявлення обдарованої учнівської молоді серед вихованців інтернатних закладів області.

Переможці заохочуються почесними грамотами Головного управління юстиції у Київській області, Головного управління освіти і науки облдержадміністрації, Асоціації нотаріусів Київської області та подарунками від Київського університету права Національної академії наук України, Асоціації нотаріусів Київської області.

Головним управлінням юстиції у Київській області та Координаційною радою молодих юристів спільно з Центром перепідготовки та підвищення кваліфікації працівників, органів державної влади, органів місцевого самоврядування, керівників державних підприємств, установ та організацій при Київській обласній державній адміністрації протягом 2009 року проведено тематичний семінар з питань державного управління та державної служби для студентів вищих навчальних закладів Київської області а саме: студентів Національного університету Державної податкової служби України, Білоцерківського національного аграрного університету, Поліцейської фінансово-правової академії, Економіко-технологічного університету.

Головним управлінням у Київській області запроваджено практику проведення виїздів лекторської групи по роз'ясненню чинного законодавства для дітей інтернатних закладів області за участю представників управління освіти і науки, служби у справах дітей облдержадміністрації, центру для сім'ї, дітей та молоді, кримінальної міліції у справах дітей ГУ МВС України в Київській області. Управління по боротьбі з незаконним обігом наркотиків в Київській області.

Виїзди здійснюються до інтернатних закладів області для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, в яких проводяться лекції «Особливості охорони праці неповнолітніх», «Підліткова злочинність. Причини та наслідки», «Відповідальність неповнолітніх за вчинення злочинів», «Права дитини», «Життя без наркотиків» тощо. Під час роботи лекторської групи для дітей демонструються правоосвітні відеофільми на тему: «Правда про наркотики», «Як не стати жертвою злочину» тощо.

За ініціативи Головного управління юстиції у Київській області, Координаційної ради молодих юристів та за участі Київського обласного центру соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді в оздоровчих закладах області проводиться Літня Школа Права, в рамках якої відбуваються правопросвітницькі заходи (семінари-тренінги). Теми семінарів торкаються питань дотримання і реалізації прав дітей та молоді як представників одних з найменш захищених категорій населення, профілактики негативних явищ в дитячому та молодіжному середовищах. За період 2009-2010 років акція відбулася у більшості оздоровчих закладів області і охопила близько 1000 осіб.

Вже три роки поспіль серед учнів загальноосвітніх навчальних закладів Київської області Головним управлінням юстиції у Київській області проводиться конкурс малюнків на правоосвітню тематику «Право очима дітей».

Започаткований у 2007 році, цей конкурс кожного року об’єднує у єдиному творчому пориві дітей Київської області. 2008 року роботи переможців конкурсу були експоновані на Всеукраїнському форумі правників, що проводився у Міжнародному виставковому центрі. У 2009 - у приміщенні спеціалізованого підліткового кінотеатру «Старт» під час Київського обласного фестивалю право просвітницького кіно.

З метою активізації роботи з позашкільної освіти та виховання дітей шляхом створення та оптимізації роботи гуртків, клубів, лекторіїв правоосвітнього та правовиховного профілю в загальноосвітніх та дошкільних навчальних закладах області Головним управлінням юстиції у Київській області, районними, міськими, міськрайонними управліннями юстиції Київської області забезпечується діяльність 23 молодіжних правових клубів, 29 правових лекторіїв та 14 правових гуртків. Головною метою їхньої діяльності є сприяння формуванню правового світогляду учнів, який включав би як систему теоретичних поглядів на права та основні свободи людини, так і відповідну життєву позицію, ціннісні орієнтири, ідеали, переконання тощо.

Правовими клубами, лекторіями та гуртками області, що створені при ліцеях, гімназіях, загальноосвітніх навчальних закладах, колегіумах, бібліотеках, районних, міських, міськрайонних управліннях юстиції, вищих навчальних закладах, систематично проводяться місячники правових знань, вікторини на кращого правознавця-школяра, тематичні бесіди, правові диспути, уроки громад, здійснюється лекційна пропаганда правових знань серед учнів шкіл на теми «Поняття про злочини і покарання», «Права та обов'язки громадянина України», «Види кримінальної відповідальності», «Правила й закони в житті твоєї сім'ї».

Традиційно у Київській області проводиться Тиждень правових знань, до участі у якому залучаються структурні підрозділи Київської облдержадміністрації та проводяться різноманітні правоосвітні заходи. Це, зокрема, і виховні години, лекції, бесіди, семінари для учнів та студентів загальноосвітніх, професійно-технічних, вищих навчальних закладів Київської області на теми: «Юстиція в Україні», «Почесна професія юриста»; заходи правоосвітнього та правовиховного характеру, зокрема лекції, бесіди, семінари, олімпіади, конкурси, вікторини для дітей та молоді області; «День відкритих дверей юстиції»; забезпечено широке інформування та висвітлення в засобах масової інформації роз'яснень основних положень чинного законодавства, його застосування, діяльності органів юстиції та щодо професії юриста в Україні.

Протягом травня 2010 року Головним управлінням юстиції у Київській області спільно з управлінням Державного департаменту виконання покарань у м. Києві та Київській області проведено освітньо-виховні заходи ознайомчо-профілактичного характеру в установах Державної кримінально-виконавчої служби. Зокрема, для учнів загальноосвітніх навчальних закладів Київської області проведено екскурсію до Київського слідчого ізолятору, під час якої учасникам заходу були наочно продемонстровані умови утримання ув'язнених, історію виникнення та функціонування установи.

Долучаючись до процесу надання безоплатної правової допомоги населенню регіону. Координаційною радою молодих юристів Київської області спільно з Координаційною радою молодих юристів України, за участі працівників Головного управління юстиції у Київській області, 15-17 квітня 2010 року в Українському домі було проведено Київський Форум «Правники ? суспільству».

Ключовий соціальний захід Форуму ? організація безоплатної правової допомоги. Відвідувачі Форуму змогли отримати від працівників Головного управління юстиції у Київській області (відділ державної виконавчої служби, відділ реєстрації актів цивільного стану) безкоштовні правові консультації. Крім того, було забезпечено участь юридичної клініки Київського університету права НАН України, юридичної клініки Білоцерківського національного аграрного університету, юридичної клініки Національного університету державної податкової служби України.

Загалом, представниками Київщини було надано близько 1000 юридичних консультацій з питань житлового, земельного та сімейних права, права соціального забезпечення, питань виконання судових рішень тощо.

Унікальним є досвід Управління з розміщення правоосвітньої соціальної реклами під час Київського Форуму «Правники - суспільству». Так, у Київському метрополітені було розміщено 200 одиниць метро-лайтів просвітницького характеру наступного змісту: «Кожен має право на правову допомогу. Стаття 59 Конституції України. Реалізуй свої права!», «Кожен має право на повагу до його гідності. Стаття 28 Конституції України. Реалізуй свої права!», «Кожна людина має право на свободу та особисту недоторканність. Стаття 29 Конституції України. Реалізуй свої права!» та ін.

Розміщення метро-лайтів стало можливим за сприяння Головного управління у справам сім'ї, молоді та спорту Київської міської державної адміністрації та благодійників Форуму.

З метою задоволення потреб громадян в одержанні та засвоєнні знань про основи держави і права, виховання у громадян поваги до закону, прав людини, небайдужого ставлення до порушень законності і правопорядку, Головним управлінням та територіальними управліннями юстиції Київської області забезпечується інформування населення в засобах масової інформації.

На підґрунті тісної співпраці з міськими/районними телерадіокомпаніями, друкованими засобами масової інформації Головним та територіальними управліннями юстиції Київської області забезпечуються запис (друк) та ротація актуальної правороз'яснювальної інформації.

Зокрема, Головним управлінням юстиції у Київській області з 2008 року забезпечується випуск додатку до обласної газети «Київська правда» «Правовий вісник Київщини». Тематика статей, що розміщуються на шпальтах газети, торкається питань попередження фактів корупційних діянь, надання безоплатної правової допомоги, результатів роботи структурних підрозділів Управління та територіальних управлінь юстиції, роз'яснень законодавства та ін. Загалом з 2008 року випущено 22 додатки загальним тиражем 1 672 000 примірників

Враховуючи сучасні вимоги до швидкого отримання об'єктивної інформації, забезпечується робота офіційного веб-сайту Головного управління юстиції у Київській області, робота якого дає можливість громадянам ознайомитися з інформацією про діяльність Управління, його структурних підрозділів та територіальних органів юстиції. На веб-сайті надаються роз'яснення чинного законодавства, висвітлюються правоосвітні заходи.

Для висвітлення відповідної теми друковані видання області продовжують вести започатковані раніше рубрики та створюють нові: «Закон і ми», «Спеціаліст роз'яснює», «Консультація спеціаліста», «Консультація нотаріуса», «Людина і закон», «Юридичний коментар», «Запитували? Відповідаємо», «Акти цивільного стану», «Майнові стосунки», «Нотаріальні дії», «Правова освіта», «Консультації», «Актуально», «Нове у законодавстві», «Майте на увазі», «Юридичний коментар», «Правовий всеобуч» та ін.

Проведений моніторинг засобів масової інформації Київської області свідчить, що у центрі уваги журналістів комунальних ЗМІ Київщини знаходиться земельне, адміністративне, трудове, пенсійне, спадкове право. Переважна більшість матеріалів регіональних ЗМІ Київщини спрямована на організацію інформаційно-просвітницької роботи серед молоді з метою виховання підростаючого покоління, добре обізнаного зі своїми правами та обов'язками. Переважна більшість публікацій спрямовується на запобігання негативним явищам серед дітей та молоді, профілактики антиморальних явищ в кризових сім'ях.

Інформаційні теле- і радіосюжети з зазначеної правової тематики виходять в програмах „За Київським часом" (ТБ) і „Голос Києва" (радіо) Київської державної регіональної телерадіокомпанії (КДРТРК).

Спільна робота органів виконавчої влади та місцевого самоврядування, громадських організацій та благодійних фондів, науковців, практикуючих юристів, адвокатів, студентів-правників Київської області зі створення системи безоплатної правової допомоги засвідчує суспільну необхідність такої роботи, апробації запропонованої моделі в різних регіонах України, практичну можливість використання напрацьованих результатів роботи.

 

На підставі викладеного, Всеукраїнська МКМР з правової освіти населення рекомендує:

 

1. Членам ВМКМР з правової освіти населення:

 

1.1. Вживати організаційних заходів щодо створення дієвого механізму забезпечення конституційного права громадян на безоплатну правову допомогу.

1.2. Сприяти розширенню мережі правових громадських приймалень при органах виконавчої влади та місцевого самоврядування; забезпечувати їх належне функціонування.

1.3. Залучати до роботи правових громадських приймалень фахівців відповідних галузей права: адвокатів, нотаріусів, практикуючих юристів, науковців.

1.5. Активізувати співпрацю з професійними громадськими організаціями щодо надання безоплатної правової допомоги широким верствам населення.

 

2. Міністерству юстиції України:

 

2.1. Узагальнити та поширити досвід реалізації пілотних проектів з надання безоплатної правової допомоги населенню серед зацікавлених осіб.

2.2. Забезпечити супровід проекту Закону України «Про безоплатну правову допомогу» у Верховній раді України.

2.3. З метою підвищення рівня професійної підготовки, забезпечити проведення семінарів-навчань для завідувачів правових громадських приймалень, що створені при Головному управлінні юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, головних управліннях юстиції в областях, мм. Києві та Севастополі, районних, районних у містах, міських (міст обласного значення), міськрайонних управліннях юстиції.

2.4. З метою створення належних умов роботи громадських приймалень ініціювати розгляд питань на засіданнях місцевих МКМР щодо покращення матеріально-технічних умов їх роботи.

 

3. Міністерству юстиції України спільно з Міністерством закордонних справ України:

 

3.1. З метою вивчення міжнародного досвіду, провести круглий стіл з вивчення законодавчого регулювання інституту безоплатної правової допомоги в країнах СНД та Балтії за участю адвокатів, науковців, представників органів виконавчої влади, неурядових організацій, інших зацікавлених фахівців.

 

4. Міністерству внутрішніх справ України:

 

4.1. Поширити досвід реалізації пілотного проекту з надання безоплатної правової допомоги населенню у м. Білій Церкві Київської області серед органів внутрішніх справ.

4.2. Сприяти діяльності Офісів громадського захисту, що створені у містах Біла Церква, Харків, Хмельницький.

4.3. Вивчити можливість у співучасті з місцевими органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування впровадження в регіонах України досвіду реалізації пілотного проекту з надання безоплатної правової допомоги населенню у м. Білій Церкві Київської області.

 

5. Київській обласній МКМР з правової освіти населення:

 

5.1. Продовжувати впровадження новітніх форм і методів надання безоплатної правової допомоги з урахуванням специфіки Київської області як аграрного регіону.

5.2. Враховуючи набутий досвід та за наявності можливостей, сприяти поширенню діяльності Білоцерківського Офісу громадського захисту з надання безоплатної правової допомоги на суміжні райони та міста Київської області.

5.3. Посилити правороз’яснювальну роботу з населенням у сфері земельного законодавства.

 

6. Координаційним радам молодих юристів, що створені при Міністерстві юстиції України, Головному управлінні юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, головних управліннях юстиції в областях, мм. Києві та Севастополі:

 

6.1. Сприяти участі правничої молоді у наданні безоплатної правової допомоги.

6.2. Проводити семінари, конференції, зустрічі, інші правопросвітницькі заходи, спрямовані на поширення правових знань серед населення та підвищення правової обізнаності.

Контроль за виконанням рекомендацій покласти на заступника Голови Всеукраїнської міжвідомчої координаційно-методичної ради з правової освіти населення Л.М. Горбунову.

 

 

Голова Всеукраїнської міжвідомчої

Координаційно-методичної ради

З правової освіти населення О.В. Лавринович

 

 

treasure-icon.png